Sponsored Links
Results 1 to 8 of 8

Thread: Rawlins dorms

  1. #1
    MD_2014 is offline Junior Member 510 points
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Rawlins dorms

    Advertisements



    So I'll be at rawlins in sept. Just wanted to hear from some people that have lived there on how the facilities at rawlins were. How the overall room is? Also is it really noisy at rawlins? I know after the lib closes I would have to study in my room. Are there any 24 hr study areas on campus?

    Any info on the rawlins lifestyle would be appreciated.

    Thanks,

  2. #2
    dr.raj is offline Newbie 510 points
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts
    Interested to hear about this too.

  3. #3
    D.Mot is offline Newbie 510 points
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts
    does anyone know how much is the expected living cost on the Island? rent and food?

  4. #4
    Sharky's Avatar
    Sharky is offline Member 514 points
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Nevis
    Posts
    381
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Images
    3
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts
    Quote Originally Posted by MD_2014 View Post
    So I'll be at rawlins in sept. Just wanted to hear from some people that have lived there on how the facilities at rawlins were. How the overall room is? Also is it really noisy at rawlins? I know after the lib closes I would have to study in my room. Are there any 24 hr study areas on campus?

    Any info on the rawlins lifestyle would be appreciated.

    Thanks,
    Congratulations on coming to MUA, the dorms are nothing to write home about, there are 2 twin beds, 2 desks and chairs, a mini fridge, microwave and bathroom, with shower stall.

    If you want internet you have to provide your own provider. The last group joined forces and 1 person got the internet and shared it with others via wireless router, and then each person paid the first person, so everyone one saved.

    Some people bring full size sheets, that way you can use them after you move out of the dorms most house/apartments have full size beds.

    There is a small restaurant at the dorm building, small store and laundry machines, also a small neighborhood pizza place down the hill.

    Noise depends on your fellow classmates. There are 24 hour study rooms at the school, but the last bus to the dorms would be at 11pm, and it's not recommended to walk back late at night.

    School vans will pick up students and bring them to school and from school to dorms, once a week they make grocery runs, on different days to different stores.

    Hope that helps.

  5. #5
    D.Mot is offline Newbie 510 points
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts
    an estimate on living cost? thank you so much for the information

  6. #6
    macnbhangra is offline Junior Member 510 points
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    51
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

  7. #7
    Sharky's Avatar
    Sharky is offline Member 514 points
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Nevis
    Posts
    381
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Images
    3
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts
    Quote Originally Posted by D.Mot View Post
    an estimate on living cost? thank you so much for the information
    Simple answer, expensive. The island gets revenue from import duties on every thing, some things more than other, including groceries. 1/2 gallon milk, $4.44 US, Chicken breast, $3.42 lb, Pasta $2.09 lb box, Ragu pasta sauce, $5.79, Ground beef (organic) $2.79 lb.

    Electric costs .35 US a KW, hopefully soon we will have geothermal and the cost should go down to .15-.18. Water is cheap, 3.00 for 1000 gallons per month. Internet is 35- 100 US, depending on the speed you want, try to share with another student, helps keep costs down.

    Gasoline, $4.15 a gallon.

    Rent, depends on the quaility of the place, number of bedrooms, figure around $550 US a month per person, if sharing a house, some less some more.

    Vehicles, old cars, 1990-1995 around 3000, or more. 96-2000, 5-8K

    Eating out is costly, IMO. Bring lunch to school saves money.

    Maybe that gives you an idea

  8. #8
    Ravi_Oli is offline Newbie 513 points
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Dorms

    I hope you mean bring your lunch after first semester when you're out of the dorms. There is nowhere to cook in the dorms.

Similar Threads

  1. Rawlins
    By Far7anR in forum Medical University of the Americas (MUA) Nevis
    Replies: 5
    Last Post: 07-29-2011, 10:48 AM
  2. Rawlins Address
    By airsunny in forum Medical University of the Americas (MUA) Nevis
    Replies: 1
    Last Post: 01-21-2009, 01:56 PM
  3. rawlins pasture dorms...anybody want to jog early?
    By doctormua in forum Medical University of the Americas (MUA) Nevis
    Replies: 0
    Last Post: 01-16-2006, 09:18 AM
  4. potsworks or rawlins
    By drj2b in forum Medical University of the Americas (MUA) Nevis
    Replies: 12
    Last Post: 10-22-2005, 04:24 PM
  5. Rawlins Pasture...
    By Western1 in forum Medical University of the Americas (MUA) Nevis
    Replies: 1
    Last Post: 12-13-2003, 11:39 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •