Sponsored Links
Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Jeegan is offline Newbie
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Cost of Living on Bonaire

    Advertisements



    Hello. Can someone currently living on Bonaire please tell me about what the cost of living there is. Such as, how much you are paying for water and electric each month. Also, compared to the US, what kinds of grocery items are available there and how much are they compared to here. Any info would be greatly appreciated. Thanks.

  2. #2
    frankenstone is offline Senior Member 511 points
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    595
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    cost of living

    Electric is as expensive as the states and if you run the air a lot maybe a little more. I live with people and we run 2 nice wall units in the rooms. The electric bill was 175 US dollars. The Water bill is higher than anywhere I have been in the states. About 95 US last month. THe water is distilled from sea water and it is quite good.
    Food is quite expensive. We shop on Fridays at 3 different grocery stores and can get almost all that we need. BUt if you just shop at the on near the school, Cultimara, it is the most expensive but have a decent variety.
    Kellogs cereal is about 4 to 5 USD a box and Milk is about 8 USD a gallon (Macarthur's). 2 liter coke is anywhere between 1.70 USD to 4 USD, depends on where you shop. Remember there is not the choice of brands like there are in the US. If you want COlgate toothpast then you can get it. But don't expect Aquafresh, Crest (with all the varieties), etc.

    HOpe that gives you an idea.

    Frankenstone
    I am older than I look.

  3. #3
    Jeegan is offline Newbie
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    Cost of living

    So about how much do you pay a month in food costs?

  4. #4
    frankenstone is offline Senior Member 511 points
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    595
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Thanks
    0
    Thanked 0 Times in 0 Posts

    food

    The cost for food varies with every person I talked with. I myself have to have a full quality meal every night. I spend for me and my wife about 400 US dollars a month w/ cost of eating out and snacks now and then. We like to eat varied cuisine so we splurge a little on extras like Fresh milk, fresh vegetables (expensive), eat good meat every night. Some people eat out everyday so they are even higher. Some eat less and don't care about there diets and eat beans and rice or the cheap stuff.

    I also got lucky and bought a used car for about 450 USD. Insurance is about 150 to 200 every 6 months. Also, the gas is expensive. Fell lucky you guys in the US are paying cheap gas prices. They sell by the liter here and it runs about 95 cents a liter for the cheap stuff.

    Frankenstone
    I am older than I look.

Similar Threads

  1. Cost of Living
    By Forevablazin in forum MUA Nevis Medical School Classifieds
    Replies: 2
    Last Post: 01-05-2010, 01:35 AM
  2. Cost of Living
    By seraphicangl313 in forum Medical University of the Americas (MUA) Nevis
    Replies: 3
    Last Post: 08-02-2008, 05:00 PM
  3. Cost of living?
    By Theresa_McGuinness in forum St. Matthews University School of Medicine
    Replies: 6
    Last Post: 05-21-2007, 09:05 PM
  4. Cost of living
    By xvipx in forum St. Matthews University School of Medicine
    Replies: 6
    Last Post: 04-07-2004, 04:16 AM
  5. Living on Bonaire
    By frankenstone in forum St. James Medical School
    Replies: 8
    Last Post: 03-14-2004, 06:56 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •  

Site Meter